Welcome
kuchnia na wymiar

Jak umeblować kuchnię?

Nie trzeba chyba nadmiernie przekonywać, że umeblowanie nowej kuchni, bądź jej remont, to sprawa tyle ekscytująca, co stresująca. A to przede wszystkim dlatego, że na rynku pojawiają się coraz to nowe oferty i coraz to nowsze rozwiązania, które oferują nam niezmiernie duża, dlatego wybór urasta do rangi co najmniej przekopania całej tony węgla, chyba, że będziemy trzymać się kilku bardzo pomocnych zasad i zanim znikniemy w odmętach internetu przeglądając coraz to nowsze oferty usiądziemy spokojnie i zastanowimy się czego tak naprawdę my potrzebujemy.

Kilka pomocniczych pytań

Pierwsze i podstawowe pytanie już mamy, czyli jak umeblować kuchnię, w której będziemy spędzać dużo czasu przygotowując posiłki. Należy spróbować przeanalizować czy kuchnia jest mała, czy zmieści się w niej stół, a jeśli tak to jakiej wielkości. Czy chcemy mieć więcej przestrzeni, czy może wolimy mnóstwo dodatkowych gadżetów, które pomogą nam lepiej czuć się w powstałej przestrzeni. A może potrzebujemy jednego i drugiego w zrównoważonej odsłonie. Kiedy zaczniemy brać pod uwagę, że kuchnia to nie jest tylko miejsce, gdzie rano robimy jajecznicę, ale to wręcz domowe centrum dowodzenia, w którym odbywa się nie tylko przygotowywanie posiłków, ale poważne rozmowy domowników, momenty ważnych przemyśleń i decyzji. Wtedy znajdziemy drogę do własnego stylu, w jakim chcemy to miejsce urządzić.

Rodzaje stylów, w jakich możemy urządzić kuchnię.

Poniżej przedstawiam rodzaje najbardziej popularne rodzaje stylów, w jakich możen urządzić kuchnię:

  • Kuchnia w stylu pop, gdzie mamy wyraźne, odważne kolory. Łączenie różnych materiałów jest tutaj jak najbardziej wskazane. Ten styl jest przeznaczony dla osób, które nie boją się wyzwań i są odważne
  • Kuchnia w stylu glamour- tutaj jak najbardziej przepych jest mile widziany, ma błyszczeć i się świecić, a cóż nie podkreśla błyszczenia i świecenia bardziej niż światło, które odgrywa tutaj ogromną rolę.
  • Kuchnia w stylu skandynawskim- prostota i wygoda, to najlepsze określenia dla tego stylu. Wszystko jest tutaj po coś, nie ma zbędnych rzeczy. Jest jasno, przestronnie i łatwo utrzymać porządek.
  • Kuchnia w stylu rustykalnym- charakterystyczne są tutaj dodatki i sama forma. Wcale nie jest prosta, kanciasta, ale ma być przytulna, jak u babci, albo kojarzyć się z filmami z dzieciństwa, gdzie glinianie dzbanuszki zawsze potrafiły rozczulić.
  • Kuchnia w stylu góralskim- to kuchnia, która nawet bez kominka daje ciepło, bo większość jest wykonana z drewna i nie mam na myśli tylko sufitu i podłogi, ale również szafki, kredensy, taborety. Całość może być dopełniona górskimi ziołami i zapewne znajdzie się miejsce dla pięknej górskiej chusty lub kapy.
  • Kuchnia w stylu nowoczesnym, podobnie jak skandynawska jest minimalistyczna, ale miejsce swoje mają tutaj szkło, stal, kolory są najprostsze, niewyszukane, bez wzorów, plakatów, obrazów. Króluje tutaj wrażenie sterylności, a wszystko ma swoje określone miejsce.
  • Kuchnia w stylu angielskim- tutaj mamy połączenie klasyki i dodatków. Meble pozostają w formach klasycznych, ale dodatki pełnią rolę dopełniacza całości i są tutaj całkowicie dowolne, zależne od upodobań.
  • Kuchnia w stylu prowansalskim- nie bez kozery kojarzy się z ziołami prowansalskimi, które jak najbardziej są w niej mile widziane, podobnie jak lawenda umieszczona w wiklinowych koszach, ale tez jako motyw ozdobny kafelków, blatów, doniczek, czy innego rodzaju ozdób. Meble są proste, lekkie i funkcjonalne, jak zapach lawendy unoszący się w powietrzu.

Podsumowanie

Nie bez kozery nadmieniłam, że urządzenie kuchni jest sytuacją stresową, ale kiedy poznamy style, w jakich możemy ją stworzyć od początku lub na nowo i spróbujemy dopasować to do swoich potrzeb i wizji, sprawa będzie o wiele prostsza, bo wtedy będziemy zagłębiać tylko jeden z nich. A efekt uzyskamy po zakończeniu misji i wtedy będziemy mogli napić się kawy przy stoliku, przy którym zawsze chcieliśmy siedzieć ze świadomością, że znajduje się on w naszej nowej kuchni.

6 565 thoughts on “Jak umeblować kuchnię?