Welcome
automatyczne nawadnianie

Co to jest automatyczne nawadnianie ogrodu?

Ostatnimi czasy obserwujemy w Polsce znaczne zmiany klimatyczne. Pojawiają się długie okresy z suszą i upałami, w których brakuje opadów deszczu. Taka aura wymusza na nas jeszcze większą dbałość o stan roślin znajdujących się w naszym ogrodzie. Tego rodzaju działania pielęgnacyjne powinny przede wszystkim uwzględniać konieczność dodatkowego nawadniania trawnika oraz roślin. Można czynić to ręcznie, czyli za pomocą konewki lub węża ogrodowego, jak również postawić na automatyczne nawadnianie. Sprawdź jakie czynniki przemawiają za wyborem tej drugiej ewentualności!

Jakie są elementy systemu nawadniającego ogród?

Automatyczny system nawadniania powinien być tworzony wedle projektu, zindywidualizowanego pod przestrzeń, na której ma się on znajdować. Jednak w każdym przypadku będzie się on składał z podobnych elementów. Można stwierdzić, że najważniejszym z nich jest źródło wody o odpowiednim ciśnieniu. Zwykle znajduje się ono na zewnątrz budynku. Kolejne elementy automatycznego systemu do podlewania to sterowniki. Wyróżnia się modele: wewnętrzne, zewnętrzne, bateryjne oraz nowoczesne. Bardzo ważne są także zawory, dzięki którym można odcinać przepływ wody. Niekiedy w skład tej sieci nawadniającej wchodzą także czujniki deszczu. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie opadów deszczy i samoistne wyłączanie się, gdy gleba ma odpowiednią wilgotność. Nie można zapomnieć także o zraszaczach, które uwalniają strumień wody. Najważniejsze rodzaje zraszaczy są następujące: wynurzalne, niewynurzalne, statyczne, turbinowe oraz mikrozraszacze i linie kroplujące. Inne elementy to chociażby: przyłącza, złączki, rury, przewody, filtry, dozowniki oraz dysze rozpylające.

Jakie zalety wnikają z zamontowania w ogrodzie systemu nawadniającego?

Montaż instalacji do automatycznego podlewania ogrodu jest dość kosztowną, jednak bardzo opłacalną inwestycją. Jeśli więc stać Cię na skorzystanie z takiego rozwiązania, nie powinieneś wahać się ani chwili. Niech przekonają Cię najważniejsze zalety takiego systemu:

– regularne podlewanie roślin i trawnika, co przekłada się na ich atrakcyjny wygląd,

– duża wygoda, ponieważ taki system praktycznie nie wymaga obsługi,

– gwarancja nawodnienia ogrodu, nawet wtedy gdy zapomni się tego zrobić lub przebywa się poza domem,

– zmniejszone, racjonalne zużycie wody, a co za tym idzie – mniejsze rachunki za jej pobieranie,

– oszczędność czasu, jaki należałoby przeznaczyć na prace w ogrodzie,

– możliwość wykorzystania tego rozwiązania na obszarach o różnej powierzchni i zróżnicowanym ukształtowaniu terenu,

– zachowanie struktury gleby oraz znajdujących się w niej składników odżywczych,

– równomierne rozprowadzenie wody, zgodnie z potrzebami roślin rosnących na danej przestrzeni,

– duża dostępność elementów wchodzących w skład instalacji nawadniającej – dostępne są one w niemal wszystkich sklepach z wyposażeniem ogrodniczym (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych).

Projektowanie ogrodu – postaw na automatyczne nawodnienie!

Już teraz wiesz, jakimi głównymi cechami charakteryzuje się automatyczne nawadnianie ogrodu. Poznałeś również mocne strony oraz mankamenty takiego rozwiązania. Dzięki temu, na pewno będzie Ci o wiele łatwiej podjąć ostateczną decyzję w tym zakresie. Jednak co do jednego możesz mieć pewność – na pewno nie pożałujesz, że system automatycznego nawadniania zostanie zamontowany w Twoim ogrodzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *